úterý 27. května 2014

More work on Able Archer/ další prace probíhají

After little break, iam conviced myself to continue on Able Archer. While East Germany, Soviet Airborne, and USMC are still not complete. i´ve got few ideas how i will change gaming system.
Firstly what the game is lacking is sort of command system (something like in Bolt Action or Cold War Commander). 

Another thing i would like to change (Again!) is force creation system while current system is fluid and great to represent ORBAT  (Order of Battle) i think real forces on battlefield also armylist needed to be written more clearly i was thinking wrote in style of Epic:Armageddon armylists.

If you have some ideas or comments about Able Archer feel free to comment or send suggestions either here or in gaming forums

Po krátce přestavce, jsem začal opět pracovat na Able Archeru. Zatímco jsem ještě nedodělal armylisty pro Východní němce, Sovětské parašutisty a USMC, dostal jsem pár nápadu jak herní system. V první řadě bych chtěl vytvořit Command system (aktivaci ve stylu her Bolt-Action nebo Cold War Commander)

Další věcí kterou bych chtěl změnit je tvorba armády (Battlegroupu) současný systém je dobrý a skvěle reprezentuje ORBAT ale myslím že by měl být trochu přehlednější - podobně jako armylisty ve hře Epic:Armageddon

Pokud vás napadá něco dalšího nebojte se my napsat do komentářu připadně na fóra

Žádné komentáře:

Okomentovat