neděle 10. listopadu 2013

Czechslovakians,Germans and revised rules

past weekend i was redoing main rulebook with new rules for artillery which is now availible on message boards and Dropbox. i wrote about  new arty rules in previous article so here they are. two new armies are also availible - the Panzerkampfgruppe - elite NATO army, you will have few precious units but they are fast and strike hard to name few Marder IFV or Leopard 2 main battle tank.

the second is Czechoslovak People army, not most motivated force on planet but you got relativly cheap units and got lots of them.

also some small note or better a wish. i noticeted some people are skimming message boards if you were willing to register and tell me what you are thinking about Able Archer  i will be more than happy:)

Panzerkampfgruppe
ČSLA
Rulebook english


tento víkend jsem pracoval na upravené verzi pravidel (prozatím v angličtině ale česká je za dveřmi)  obsahující novou verzi pravidel pro dělostřelectvo, na forech také najdete dvě nové armády - Panzerkampfgruppe Bundeswehru a ČSLA.
Zatím co Bundeswehr je malá elitní armáda NATO, obsahuje rychlé, odolné a sílné jednotky ale hrač jich vždy bude mít velmi malé množství v porovaní s nepřítelem. Oproti tomu ČSLA obsahuje velké množství levných jednotek a doslova muže nepřítele umlatit čepicemi  ale pozor i jako hrač ČSLA musíte používat vhodnou taktiku jinak si z vaši armádičky udělají tanky NATO cvičné cíle.

Panzerkampfgruppe
ČSLA


Žádné komentáře:

Okomentovat